Kompresory, zawory pneumatyczne i reduktory ciśnienia

Lis 13, 2007 przez

Instalacje pneumatyczne odgrywają w nowoczesnych maszynach bardzo ważną rolę. Duża liczba budowanych obecnie maszyn ma mniej lub bardziej rozbudowane urządzenia napędowe pneumatyczne, a w wielu z nich urządzenia te stanowią najważniejszą ich część.

Powszechne zastosowanie urządzeń pneumatycznych, takich jak kompresory, siłowniki, zawory pneumatyczne wynika z zalet czynnika roboczego (powietrza lub oleju) oraz z zalet urządzeń napędzanych tym czynnikiem. reduktory ciśnienia czy też filtry pneumatyczne odgrywają również olbrzymią rolę w przy budowie i zastosowaniu tych urządzeń.

Zalety sprężonego powietrza jako źródła energii są następujące:

– powietrze jest wszędzie dostępne, gdyż stanowi atmosferę ziemską

– po wykorzystaniu energii zawartej w sprężonym powietrzu nie trzeba go zwracać do sieci i ewentualnie wymieniać

– powietrze jest bezpieczne i czyste w eksploatacji

– sprężone powietrze jest bardzo dobrym źródłem energii do wytwarzania sił w granicach od kilku daN do kilkunastu daN

Wadą sprężonego powietrza jest jego duża ściśliwość (ok. 2000 razy większa niż oleju), co bardzo utrudnia uzyskiwanie powolnych i płynnych ruchów mechanizmów pneumatycznych.

Inne wady sprężonego powietrza prezentują się następująco:

– utrudnione jest ścisłe powiązanie ruchów poszczególnych zespołów maszyn i urządzeń (przeszkodą jest ściśliwość czynnika roboczego i jego straty w wyniku przecieków)

– zmiany wartości sił zewnętrznych, mają wpływ na prędkość przesuwania się napędzanych elementów

– ograniczone jest długość przemieszczeń prostoliniowych, co wynika z trudności wykonania długiej tulei cylindrowej i tłoczyska siłownika ewentualnie stosuję się w tym przypadku siłowniki teleskopowe lub siłowniki beztłoczyskowe

Pokrótce postarałem się przedstawić zalety jak i wady zastosowania urządzeń pneumatycznych. Jeżeli chodzi o rynek Polski to największym dystrybutorem urządzeń pneumatycznych jest firma Air-Com z siedzibą we Wrocławiu. Oprócz dystrybucji urządzeń, firma ta zajmuje się również ich serwisem. Serwis sprężarek oraz innego sprzętu dostarczany jest do klientów natychmiastowo. Specjaliści tej firmy zajmują się również doradztwem przy wyborze komponentów do maszyn pneumatycznych.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!