Kim jest inwestor strategiczny?

Maj 8, 2013 przez

Inwestowanie nie jest proste – doskonale zdaje sobie z tego sprawę zarówno osoba, która pragnie zainwestować rozsądnie swoje niewielkie oszczędności, jak i przedsiębiorca, którzy zastanawia się nad drogami rozwoju dla swojego przedsiębiorstwa. Inwestor to osoba, która musi posiadać rozległą wiedzę, a dodatkowo doświadczenie w podejmowaniu decyzji, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko niepowodzenia inwestycji. W tym zakresie jednym z podmiotów, który działa na rynku kapitałowym, jest inwestor strategiczny.Inwestorem strategicznym nazywa się podmiot, który przy użyciu nadanych mu mocy prawnych jest w stanie nabywać duże pakiety akcji. Posiada on w jednostce co najmniej 50% udziałów, a także dysponuje odpowiednimi środkami finansowymi oraz pozwala na zapewnienie dalszego rozwoju spółce, w której udziały wykupił. Możliwości inwestycyjne inwestorów strategicznych są bardzo szerokie, a same strategiczne inwestycje mogą odbywać się na wielu płaszczyznach i zawsze są długoterminowe. Dlatego też nie określa się przeważnie horyzontów inwestycyjnych.

Do obowiązków inwestora, zanim zdecyduje się on na jakieś określone strategiczne inwestycje, konieczne jest dokonanie wyceny wartości firmy. Na określenie wartości składa się bardzo wiele czynników – udziały w rynku, technologie, zatrudnieni specjaliści, know-how. Celem działania inwestora strategicznego jest przejęcie pełnej kontroli nad przejmowanym przedsiębiorstwem.

Inwestor strategiczny zazwyczaj posiada odpowiednią koncepcję rozwoju przedsiębiorstwa. Niemniej jednak dotychczasowy właściciel firmy może również posiadać wpływ na strategię, gdy pozostaje częściowym akcjonariuszem. Realizując strategiczne inwestycje, inwestor może dokonać zmian w kadrze kierowniczej.

Inwestorzy strategiczni są bardzo często poszukiwani przez mniejsze spółki, niemniej jednak również te duże wymagają często wsparcia w tej dziedzinie. Poszukiwanie inwestora strategicznego jest czynnością dość skomplikowaną, zwłaszcza gdy spółka jest w dość złej sytuacji i jej rokowania w związku z tym nie są najlepsze. Możliwość znalezienia odpowiedniego inwestora jest zatem dyktowana stanem przedsiębiorstwa, które go wymaga. Aby znaleźć inwestora, można skorzystać z internetu oraz ze specjalnych portali biznesowych. Na nich można znaleźć między innymi informacje o sprzedaży i kupnie przedsiębiorstw, o poszukiwaniu inwestorów strategicznych czy też ogłoszenia podmiotów, które chciałyby zainwestować w określonym biznesie. Warto więc tam zajrzeć w wolnej chwili.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!