Kartki w piłce nożnej – zasady

Maj 1, 2008 przez

Piłka nożna to najbardziej lubiana na świecie dyscyplina sportowa. Groźne zagrywki, karane są rzutami wolnymi lub rzutami karnymi, gdy nieczyste zagranie wykonane było w polu karnym dla teamu piłkarza faulowanego.

Za przewinienia związane z brutalną grą, takie jak niebezpieczny atak spodnią częścią stopy lub za wysoko uniesioną nogę, zagrywki kpiące (odbijanie futbolówki i podanie do swojego bramkarza lub postawienie piłki na linii bramki i wbicie jej głową do bramki drużyny przeciwnej przyznawany jest rzut wolny pośredni tzn nie można strzelić gola bez choćby muśnięcia przez innego zawodnika. Za większą cześć przewinień – w tym za dotknięcie piłki ręką – przyznaje się zazwyczaj rzut wolny bezpośredni z którego można zdobyć gola. Podczas wykonywania rzutu wolnego ani jeden z graczy teamu przeciwnego nie może być bliżej niż 10 jardów od miejsca egzekwowania rzutu wolnego.

W przypadku, gdy przed uderzeniem piłki któryś z piłkarzy przeciwnika znajdzie się w strefie 9 metrów 15 centymetrów, to rzut wolny rozgrywa się jeszcze raz, a piłkarz może być ukarany upomnieniem. Bramka strzelony z rzutu wolnego jest uznany, gdy był to rzut wolny bezpośredni, ewentualnie pośredni, ale piłka nożna została muśnięta przez innego zawodnika. Za niesportowe zagranie sędzia może ponadto pokazać piłkarzowi żółtą lub czerwoną kartkę. Czerwony kartonik oznacza polecenie opuszczenia boiska bez możliwości zastąpienia nowym zawodnikiem.

Dostanie żółtej kartki nie pociąga za sobą większych konsekwencji, aczkolwiek należy pamiętać, że dostanie żółtego kartonika w chwili, gdy wcześniej piłkarz ma już na koncie jedną oznacza wyrzucenie z placu gry. Bramkarz może łapać i wykopywać futbolówkę piłkę, natomiast przeciwnik nie może dotknąć bramkarza, gdy ten jest w polu karnym. Jeżeli bramkarz poza polem karnym muśnie piłki ręką, może zostać ukarany czerwoną kartką, a drużyna przeciwna będzie egzekwowała rzut wolny.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!