Jak zrobić dobre zdjęcie przedmiotu?

Paź 23, 2009 przez

Fotografia przedmiotów z pozoru prosta, nastręcza fotografującym wiele trudności.
O tym czy zdjęcie wzbudzi zainteresowanie często decyduje ciekawy temat. Nie każdy przedmiot jest na tyle niezwykły by mógł przyciągnąć oglądających. Nietypowy kadr, dziwne ustawienie przedmiotu, czy też skomplikowana aranżacja tła również nie zapewni sukcesu.

Dopiero wysoce rozwinięte poczucie estetyki i kreatywność połączone z wiedzą oraz umiejętnościami technicznymi umożliwiają fotografowi osiągnięcie wysokiego poziomu w trudnej dziedzinie jaką jest fotografia reklamowa produktów.
Fotografowie, których obszarem zainteresowania jest fotografia dla firm w swojej codziennej pracy często wykonują zdjęcia przedmiotów.
Fotografia produktowa i do katalogów wymaga zastosowania specjalistycznych akcesoriów typu stół czy też namiot bezcieniowy, oświetlenia studyjnego z odpowiednimi modyfikatorami światła oraz masy różnego typu teł.
Czasami zdjęcia produktów wykonuje się u klienta, aranżując tymczasowe studio, przykładowo w magazynie lub w pomieszczeniach przeznaczonych do ekspozycji produktów.
Zanim zacznie się sesja fotograf powinien zaznajomić się z fotografowanym obiektem, poznać jego cechy użytkowe i dostrzec walory estetyczne a także zapoznać się z sugestiami klienta.
Z fotografią produktową wiąże się zaawansowana obróbka graficzna. Zdjęcie prosto z matrycy aparatu cyfrowego jest jedynie półproduktem, który po żmudnej obróbce w programach graficznych nabiera blasku i może zostać zaprezentowany klientowi.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)