Jak wybrać lokatę z korzystnym oprocentowaniem?

Cze 11, 2015 przez

Znalezienie sposobu na bezpieczne i jednocześnie korzystne zainwestowanie pieniędzy to spore wyzwanie dla większości osób. Nie każdy jest ekspertem w tym zakresie, a rynek produktów finansowych może wydać się bardzo skomplikowany. Wiele dostępnych rozwiązań jest złożonych i wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy. W takiej sytuacji trudno dziwić się popularności, którą cieszą się lokaty bankowe.

Chociaż mechanizm działania lokat jest stosunkowo prosty, jednak osoby, które decydują się na skorzystanie z takiej formy inwestowania, mogą mieć spore problemy z wyborem konkretnego rozwiązania. Propozycje banków są różnorodne i często są odmienne pod względem wielu parametrów. Jednym z najważniejszych aspektów umowy jest wysokość oraz rodzaj oprocentowania.gwarancja lokat bankowych

Oprocentowanie stałe

Jest to najpopularniejsze oprocentowanie lokat bankowych, które wyróżnia się przede wszystkim dużą przewidywalnością. Obliczenie ostatecznego zysku w przypadku takiej umowy nie jest problemem. Wysokość oprocentowania jest gwarantowana i nie podlega zmianom niezależnie od zewnętrznych czynników, a bank nie ma prawa do wprowadzenia jakichkolwiek zmian w zapisach umowy.

Oprocentowanie dynamiczne

Takie oprocentowanie jest ciekawym rozwiązaniem wprowadzanym przez wiele banków. Polega na stopniowym i ciągłym zwiększaniu wysokości oprocentowania aż do końca trwania umowy. Na pierwszy rzut oka lokaty bankowe z oprocentowaniem dynamicznym mogą wydawać się niezwykle korzystnym rozwiązaniem. Na pewno duże wrażenie może zrobić wysokość odsetek naliczanych w ostatnich miesiącach trwania umowy. Warto jednak podchodzić sceptycznie do takich ofert. Najlepiej dokładnie obliczyć wysokość ostatecznych zysków – niestety może okazać się, że nie będą one wyższe od tych uzyskanych na lokacie ze stałym oprocentowaniem.

Oprocentowanie zmienne

To na pewno najbardziej ryzykowne rozwiązanie, które nie gwarantuje wysokości ostatecznego zysku z lokaty. W takim przypadku wysokość oprocentowania ulega zmianom w zależności od czynników zewnętrznych, na przykład inflacji lub stóp procentowych. Z takiego rozwiązania warto skorzystać przede wszystkim, gdy okoliczności wskazują, że w najbliższym czasie oprocentowanie może rosnąć według bloga http://konta-oszczednosciowe.blogspot.com/2014/04/rankingkontoszczednosciowych.html.

Jakie oprocentowanie wybrać?

Trudno udzielić odpowiedzi na to pytanie. Oprocentowanie zmienne to dobre rozwiązanie dla osób, które mają pewną wiedzę na temat finansów. Najczęściej wybieraną formą jest oprocentowanie stałe, ponieważ charakteryzuje się bardzo dużą przewidywalnością, a wysokość zysku jest łatwa do obliczenia i na pewno nie ulegnie zmianie.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)