Jak radzić sobie z prowadzeniem domu?

Kwi 26, 2009 przez

Dbaniem o dom w Polsce najczęściej zajmuje się kobieta, nieważne czy pracuje poza domem czy też spędza czas głównie na wychowywaniu dzieci. Prowadzenie domu to troszczenie się o jego porządek oraz schludny wygląd, bieżące wykonywanie zakupów produktów spożywczych, przyrządzanie posiłków, a również dbanie o czystość garderoby członków rodziny.

Ważnym zadaniem pani domu okazuje się być dbanie o estetykę wnętrz. Z tego względu to przeważnie kobieta dobiera zasłony, obrusy, narzuty i inne dodatki. Zazwyczaj to gospodyni wykonuje też, co jakiś czas zakupy bielizny pościelowej. Obecnie wyjątkowo efektowną pościel mamy możliwość kupować w licznych sklepach online. Warto odwiedzić internetowy sklep z pościelą z kory i nabyć w nim coś dla siebie. Tego typu sklepy w swoim asortymencie mają bardzo ładne komplety pościeli satynowej w niebywale korzystnych cenach. Z reguły każda z pań domu ma swoją ulubioną pościel i tak dla jednej będzie nią pościel z kory, a dla innej pościel wykonana z bawełny.

Typowymi czynnościami, jakie wykonuje gospodynie domowe są: odkurzanie pokoi, zmywanie naczyń, segregowanie śmieci, sprzątanie łazienek i toalet, wymiana bielizny pościelowej i ręczników, prasowanie, chodzenie na zakupy, pranie, wietrzenie pomieszczeń, podlewanie kwiatów, planowanie jadłospisu oraz gotowanie. Spośród wszystkich wymienionych zadań najwięcej czasu zabiera przyrządzanie posiłków dla rodziny. Dużo kobiet w szczególności tych aktywnych zawodowo, stara się ułatwić sobie to zadanie wykorzystując półprodukty lub kupując gotowe potrawy na wynos.

Dbanie o dom nie jest zadaniem łatwym, wymaga wyjątkowo sprawnej organizacji oraz doświadczenia. Najbardziej pożądana jest sytuacja, gdy obowiązki powiązane z prowadzeniem gospodarstwa domowego są proporcjonalnie dzielone przez innych dorosłych mieszkańców danego| gospodarstwa. Korzystnie jest także starać się ułatwiać sobie różne czynności domowe przy wykorzystaniu dobrodziejstw współczesnej techniki np.: pralka automatyczna, szybkowar czy robot kuchenny. Czasami można także skorzystać z pomocy firmy sprzątającej.

Prowadzenie domu to także dbanie o jego codzienne zaopatrzenie. Mamy na myśli nie tylko artykuły żywnościowe konieczne do przygotowywania typowych potraw, lecz również zakupy środków czystości, artykułów higienicznych i innych drobnych elementów wyposażenia mieszkania, które co jakiś czas wymagają wymiany. Z drobnych rzeczy, co jakiś okres trzeba nabywać nowe ręczniki, sztućce, serwety, firanki. Co kilka a niekiedy kilkanaście lat wymieniamy sprzęty agd i rtv.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!