Jak poprowadzić księgowość projektu dofinansowanego z UE?

Gru 2, 2010 przez

Do roku 2013 polscy przedsiębiorcy mogą starać się o współfinansowanie swoich projektów z dotacji unijnych w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. Projekty zdobywające pozytywną opinię Unii Europejskiej są bardzo zróżnicowane a charakteryzują się tym, że najczęściej proponowane przez osoby młode, mające ciekawy pomysł i duże chęci na zrobienie czegoś nowego.

Dodatkowe aspekty projektów unijnych

Jaki jest los takiego przedsięwzięcia po dostaniu dotacji? Młody przedsiębiorca rozpoczyna projekt, zdobywa sprzęt, zatrudnia ludzi i z energią zabiera się do wdrażania swojego pomysłu. Jednak już na starcie okazuje się, że współpraca z instytucją rozliczającą projekt wymaga tyle samo czasu, co samo jego wdrażanie. Aby projekt dofinansowany z dotacji unijnych przebiegał bez problemów należy włożyć dużo czasu i uwagi w sporządzanie wniosków o płatność pośrednią lub zaliczkową, przygotowywanie dokumentów księgowych, zestawień oraz oświadczeń. Na uwadze należy mieć, że instytucja rozliczająca projekt bardzo skrupulatnie weryfikuje dostarczone dokumenty pod kątem formalnym, czego częstym efektem są prośby o uzupełnienie dokumentacji oraz prośby o dodatkowe wyjaśnienia. To z kolei skutkuje w opóźnieniach kolejnych płatności. Dla małych i mikro przedsiębiorców często powoduje to problemy z płynnością finansową i może zaważyć na ogólnym powodzeniu przedsięwzięcia.

Oferta rynkowa

Bardziej zapobiegliwi, jeszcze przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, sprawdzają ofertę dostępną na rynku. Szukają firmy, których główną działalnością jest księgowość projektów unijnych tak więc ofertę biur rachunkowych, samodzielnych księgowych lub postanawiają sami wyszkolić się w zakresie rozliczania projektów unijnych.

Rozliczanie samodzielne

Samodzielne rozliczanie, nawet po ukończonych szkoleniach z tego zakresu, w pierwszej fazie projektu wymaga od przedsiębiorcy dużego wkładu czasu. W miarę jego upływu przedsiębiorca zdobędzie doświadczenie pozwalające mu na minimalizację opóźnień w rozpatrywaniu wniosków lecz należy mieć na uwadze, że pierwsze transze unijnych pieniędzy mogą być wyraźnie odsunięte w czasie. Na tę okoliczność dobrze jest, gdy firma ma odłożoną wystarczającą ilość gotówki aby nie groziła jej utrata płynności.

Biura rachunkowe

W większych miastach biura rachunkowe podejmują się rozliczania projektu unijnego lecz zazwyczaj traktują to jak zwykły outsourcing księgowości a koszty takiej współpracy często przekraczają zatrudnienie na projekt księgowej. Pół biedy, jeśli trafi się na takie biuro, które ma jakieś doświadczenie w księgowości projektów unijnych. Wtedy pieniądze przedsiębiorcy częściowo zwracają się w efektach.

Samodzielne księgowe

Duża część przedsiębiorców szuka księgowej do poprowadzenia projektu. Koszty zatrudnienia na część etaty są niższe niż usługi biur rachunkowych a większości małych przedsiębiorstw pojedyncza osoba jest w stanie poprowadzić księgowość oraz prowadzić komunikację z instytucjami unijnymi. Nie wymaga to poświęcania przez przedsiębiorcę tej ilości co samodzielne rozliczanie ale zatrudniając księgową bez doświadczenia w projektach dofinansowanych z UE, podobnie jak rozliczanie samodzielne, trzeba mieć na uwadze opóźnienia wynikające z nieprawidłowo przedstawionej dokumentacji.

Firmy wyspecjalizowane

Wyspecjalizowane firmy oferujące rozliczanie projektów dofinansowanych są najkorzystniejszym wariantem dla przedsiębiorców chcących mieć płynnie rozliczany projekt. Koszty współpracy z takimi firmami są na poziomie zatrudnienia księgowej na część etatu ale w swojej ofercie mają też usługi wykraczające poza księgowość m.in. obsługa kadr i płac, przygotowywanie upoważnień i umów, rekrutacja pracowników i zarządzanie środkami trwałymi. Dodając do tego doświadczenie w komunikacji z instytucjami rozliczającymi projekty przedsiębiorca otrzymuje komplet usług, które pozwalają mu n a poświecenie całego czasu na prowadzenie projektu od strony merytorycznej w czasie gdy stroną administracyjną w pełni zajmują się specjaliści.

Podsumowanie

Nie można jednoznacznie stwierdzić, który z powyższych sposobów na rozliczanie projektów dofinansowanych z Unii Europejskiej jest najlepszy dla danej firmy. Przedsiębiorstwa duże poprowadzą księgowość i rozliczą projekt we własnym zakresie, a gdy z powodów formalnych nastąpią komplikacje w terminowych płatnościach nie stracą w ten sposób płynności finansowej. Osoby Mające dużo czasu i prowadzące projekt unijny jednoosobowo rozliczą go samodzielnie zdobywając powoli doświadczenie w dziedzinie księgowości, podatków i składania wniosków. Natomiast mikro i małe przedsiębiorstwa powinny zdecydować się na usługi specjalistów w rozliczaniu projektów współfinansowanych gdyż ani ich płynność finansowa nie będzie zagrożona ani nie będą tracić czasu, który mogą spożytkować na pracę nad samym projektem.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)