Jak dobre biuro rachunkowe powinno rozliczyć moje darowizny

Cze 1, 2008 przez

Każda zapomoga ze strony instytucji czy stowarzyszenia podpada pod Ustawę o podatku i od spadków i darowizn i nie możemy tego uniknąć, ani o tym zapomnieć.

Kiedy osoba fizyczna dostaje zapomogę, której udzielają jej organizacje pozarządowe, nie możemy zapominać, że sytuacja ta podlega pod zasady opodatkowania. Księgowość jest w tym wypadku bardzo istotnym czynnikiem całej transakcji o którym pod żadnym pozorem nie możemy zapomnieć.

Patrząc na sprawę dokładnie sytuacja wygląda następująco. Zapis w ustawie z dnia 28 lipca 1983 roku mówi nam, że
Jeśli otrzymujemy darowiznę od osób, które nie są z nami spokrewnione i nie ma znaczenia czy są to firmy czy osoby zawsze będą narzucone tutaj zasady opodatkowania dla 3 grupy podatkowej.

Pierwszą bardzo ważna informacja to fakt, że jeśli nie przekroczymy pewnej kwoty darowizna zostanie zwolniona od podatku. Druga sprawa jest taka, że musimy posiadać rejestr wszystkich otrzymanych w przeszłości darowizn gdyż terminem ograniczającym jest 5 lat, a sprecyzowana kwota to 4 902 zł w ciągu całego tego terminu. Jeśli bariera zostanie przekroczona podatek zostanie zaimplementowany.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)