Jak dbać o instalację elektryczną w domu?

Paź 13, 2012 przez

Rozwiązania jakie serwują nam projektanci i inżynierowie odpowiedzialni za projektowanie instalacji elektrycznych w domu, powodują, że nie wymagają one ciągłego monitorowania i zarządzania. Jednak istnieje kilkanaście sposobów na to aby jeszcze dodatkowo przedłużyć żywotność naszej instalacji domowej z kilkunastu do kilkudziesięciu lat. Sposoby te nie są proste – leżą głównie w idei obliczeń natężenia prądu i obciążenia przewodów elektrycznych – jak wiadomo, każda instalacja jest przygotowana na odpowiednią ilość urządzeń do niej podłączonych. W przypadku dołączenia nowego urządzenia do obiegu elektrycznego, powinniśmy przeanalizować jego zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz obciążenie jakie generuje dla domowej sieci elektrycznej. Najlepiej takie rozszerzenie skonsultować z inżynierem który projektował sieć elektryczna dla naszego domu czy mieszkania. Po krótkich obliczeniach, będzie w stanie określić, czy w naszym przypadku przełączniki różnicowo prądowe są odpowiednie do natężenia prądu i obciążenia jakie generują poszczególne elementy włączone do instalacji.

Wykorzystane materiały determinują żywotność

Żywotność instalacji elektrycznej zależy również mocno od materiałów z jakiej została wykonana. Większość projektantów nie zwraca uwagi na koszty wykonania, więc projektują układ optymalny i przede wszystkim bezpieczny. Natomiast wykonawcy projektu nie zawsze stosują się do jego wytycznych, często zmniejszając przekroje przewodów elektrycznych czy stosując inne materiały przesyłowe. Idealnym rozwiązaniem, jest stały monitoring osób które zajmują się instalacjami w naszym domu – można poprosić o dane fakturowe dla zakupu zasobów i skonfrontować je z danymi z projektu. Nie ma co ukrywać, że należy na to zwrócić baczną uwagę, tak aby uniknąć w przyszłości problemów z przeciążeniami instalacji elektrycznej w mieszkaniu.

W przypadku instalacji domowych, ważnym rozwiązaniem jest zastosowanie szafy z przełącznikami różnicowoprądowymi – rozwiązanie które już dawno wyparło bezpieczniki topikowe, jest wciąż nieoptymalnie stosowane – powinno być wykorzystywane jako urządzenie zabezpieczające a nie podtrzymujące. Dlatego tak ważne są obliczenia zużycia prądu i zapotrzebowania na niego. Zbyt długa praca instalacji elektrycznej w stanie przebicia czy przeciążenia prowadzi do jej nieodwracalnej destrukcji – zwłaszcza jakościowej.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!