Inwestycje drogowe

Maj 6, 2013 przez

Drogi są niezwykle ważnym elementem każdego państwa. Im lepsza jest jakość dróg, a sieć dróg jest bardziej rozbudowana, tym łatwiej jest prowadzić tani transport w danym kraju. Drogi oraz tory są szczególnie ważne w takich krajach, które się rozwijają, a co za tym idzie mają duże potrzeby w zakresie korzystania z tanich form transportu. Infrastruktura drogowa w znacznym stopniu wpływa również na jakość życia obywateli, którzy na co dzień korzystają z samochodów. Im lepsze i bardziej rozbudowane są drogi, tym znacznie lepiej radzą sobie kraje, jakie są krajami tranzytowymi, z czym mamy do czynienia w Polsce. Z drugiej strony wydatki na drogi wymagają zainwestowania bardzo dużych sum pieniędzy, z których zwrot można uzyskać po bardzo długim czasie. Przy inwestycjach w drogi znacznie lepiej jest, gdy tego rodzaju strategiczne inwestycje są prowadzone przez rząd. Wynika to między innymi z tego, że z takich dróg mogą nie być pobierane opłaty. W ten sposób korzystanie z takich dróg może być bardziej opłacalne dla obywateli.

Strategicznymi inwestycjami, jak autostrady bardzo często zainteresowane są prywatne firmy, które liczą na duży ruch, a co za tym idzie na spore dochody generowane z takich autostrad. W wielu przypadkach dobrym rozwiązaniem jest, gdy strategiczne inwestycje w pewnym stopniu realizowane są przez firmy prywatne. Daje to możliwość korzystania z bardziej efektywnie wykorzystywanych środków finansowych, które na dodatek nie pochodzą z budżetu, czyli redystrybucji dochodu. W wielu przypadkach brak inwestowania przez prywatny biznes w drogi wynika z braku możliwości uzyskania dużych środków finansowych z banków. Wiele krajów wspiera takie strategiczne inwestycje poprzez gwarancje rządu, co znacznie zwiększa wiarygodność poszczególnych firm przy staraniu się o kredyt w bankach.

Inwestycje w drogi bardzo często realizowane są przez samorządy. Niestety w wielu krajach strategiczne inwestycje powodują narastanie zadłużenia zarówno rządu, jak i lokalnych samorządów. Wynika to między innymi z pozyskiwania pieniędzy na duże inwestycje z obligacji, które wymagają spłacania odsetek. Odsetki takie nie są wysokie, gdyż kraje rozwijające się posiadają duże zaufanie w zakresie możliwości spłacenia zobowiązań, ale konieczność odkupienia obligacji powoduje zmniejszenie się wielości środków finansowych, jakie dane państwo, czy samorząd posiada na bieżące wydatki, jakie muszą być realizowane na rzecz obywateli. Z tego powodu strategiczne inwestycje nie zawsze są korzystne, jeśli pieniądze nie są rozsądnie wydawane.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!