Inwestowanie na rynku NewConnect

Wrz 6, 2012 przez

Kupowanie tanio akcji i sprzedawanie drogo jest marzeniem wielu inwestorów. Niestety, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest już dość rozwiniętym rynkiem i spektakularne zyski na poszczególnych walorach są niezwykle rzadkie. Warto jednak zainteresować się rynkiem NewConnect, na którym dostępne są bardzo młode spółki o dużych perspektywach wzrostu. Czasem są to nawet start-upy, które potrzebują pieniędzy na ryzykowne inwestycje. W niektórych przypadkach finanse takiej spółki są zdecydowanie gorsze od naszych oczekiwań, innym zaś razem zyski potrafią wynieść nawet kilkanaście tysięcy procent w krótkim czasie.

Inwestycje na tym rynku powinny być więc dopełnieniem naszego portfela giełdowego. Lecz jak się do tego zabrać? Tak naprawdę nie potrzebujemy dodatkowych narzędzi poza rachunkiem w biurze maklerskim który i tak musimy posiadać, jeśli już inwestujemy na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jeśli rachunku takiego nie mamy – wystarczy sprawdzić nasze finanse, przygotować odpowiednią kwotę i założyć rachunek w domu maklerskim, którego oferta najbardziej nam się spodoba. Potem pozostają już tylko inwestycje. O ile na podstawowym rynku giełdowym znajdują się przede wszystkim duże firmy, o kilkuletniej historii i decyzje możemy podejmować na podstawie historycznych danych, to inwestycje na rynku NewConnect są o wiele bardziej ryzykowne. Spółki tam notowane mają przeważnie krótką historię, niewielkie doświadczenie w biznesie i produkty, które mogą okazać się zarówno hitem rynkowym jak i nieudanym pomysłem. Dlatego, inwestycje powinniśmy bardzo dokładnie przemyśleć i wybrać co najmniej kilka spółek, które według nas mogą przynieść wysokie stopy zwrotu.

Jedną z podstawowych zasad, o której powinniśmy pamiętać o tym, by nie przeznaczać wszystkich pieniędzy lub znaczącej ich części na akcje jednej spółki. Takie inwestycje mogą co prawda przynieść bardzo duże zyski, jednak w przypadku nietrafionej decyzji nasze finanse mogą mocno ucierpieć. Z tego też powodu, inwestycje na NewConnect powinny wynosić kilka lub kilkanaście procent naszego całego portfela. Dzięki temu, dbamy o swoje finanse, a jednocześnie dajemy szansę na to, by inwestycje zwiększyły nasze zyski.

Dość często spotykanym rozwiązaniem jest również kupowanie akcji spółek w ofercie pierwotnej. Często dzięki temu można zarobić kilka, czy nawet kilkadziesiąt procent już na samym starcie notowań danej spółki. Jednak i tu nie zawsze inwestycje okazują się trafione.

Część inwestorów stosuje z kolei inną strategię – kupują spółki, które w niedługim czasie mogą przejść z rynku NewConnect na rynek podstawowy Giełdy Papierów Wartościowych. Tego typu inwestycje są bezpieczniejsze jednak nie dają szans na to, że nasze finanse domowe odczują kilkudziesięcioprocentowy wzrost wartości portfela.

Niezależnie od sposobu w jaki zaczniemy inwestować na NewConnect i jaką strategię przyjmiemy, nasze inwestycje zawsze powinny być rozważne. Najistotniejsza jest świadomość ryzyka, jakie podejmujemy, a nie tylko zysków na które możemy liczyć. To rozwaga sprawi, że nasze inwestycje będą zyskowne, dlatego maksymalizujmy zyski przy minimalizacji ryzyka.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)