Informacje ogrodnicze na styczeń

Sie 31, 2015 przez

Sad

Sugeruje się bielenie pniaków oraz podstaw koron drzew głównie od części południowej. Wybielanie należy przeprowadzać w dni najgorętsze, stosując do tego celu wapno, rozmieszane w wodzie na mamałygę oraz białą farbę emulsyjną w układzie 1:1.
Należy okresowo sprawdzać ogrodzenie sadu oraz likwidować podkopy pod siatką.
Aby ograniczyć szkody spowodowane przez gryzonie myszowate, należy w miarę możliwości ugniatać śnieg wokół pni, natomiast jeśli nie ma powierzchni śnieżnej, a zagrożenie przez gryzonie jest spore, to można założyć punkty trucia gryzoni.
Miesiące zimowe to odpowiedni czas zrobienia spisu pozostałych preparatów ochrony roślin oraz nabytku kolejnych. Istotne jest żeby specyfiki w formie wodnistej były magazynowane w temperaturze plusowej.

Warzywnik

Jesienne siewy szpinaku, sałaty oraz roszponki przy wietrznej i bezśnieżnej zimie trzeba zabezpieczać okrywając je warstwą łętów lub słomy.
Należy badać stan magazynowanych warzyw, W wypadku wystąpienia sporych chłodów kopce należy ponadto okryć warstwą liści, słomy bądź łętów. Psujące się warzywa i piasek wokół nich trzeba wybierać, aby nie dopuścić do przenoszenia się chorób.
W styczniu powinno się skontrolować siłę kiełkowania nasion, jakich nie zużyliśmy wcześniej.
Należy również rozpocząć przygotowania do realizacji sadzonek warzyw polowych, gwarantując prawidłową ilość torfu, gleby ogrodniczej, pak wysiewnych oraz donic.

Folia

Styczeń to pora na wysiew ziarn pomidorów, jakie będą sadzone w marcu do szklarni bądź do podgrzewanego tunelu. Wytwórca powinien sam dokonać wybru właściwej odmiany, respektując warunki uprawne w własnym gospodarstwie.
W styczniu wysiewa się również nasiona ogórków do najwcześniejszych zasadzeń szklarniowych, lecz z względu wysokich nakładów opału okres siewu jest przesuwany na początek lutego.
W styczniu można również wysiać nasiona papryki. Polacene grupy to m.in Cadice F1, Bedigi F1, Oasis F1, Redgold F1, Zarco F1, Mayata F1, Bryza czy Stanola.
Wysiewa się również nasiona sałaty oraz rzodkwi. Rekomendowane odmiany sałaty na ten moment uprawwy to m.in. Atena, As 44, Agora, Ambra, Rebala, Ara, mir Talent, Topaaz. Zalecane odmiany rzodkiewki to np. Rowa, Novired, Flyer, Tarzan, Rondar, Wintar, Saxa Lovo, czy odmiany paluszkowe: Warta oraz Silesia.
Styczeń to moment pędzenia szczypiorku, pietruszki, cykorii.

Polecania przy pielęgnacji ogrodu techniką ekologiczną (wolne od nawozów mineralnych i chemicznych specyfików ochrony roślin)

Podkarmiać ptaki, w lecie będą pomocą przy zwalczaniu pasożytów
W sadzie (jeśli jest temp. ok 0 stopni lub większa) można przecinać korony drzew. Czynności najlepiej dokonać w czasie znikania księżyca. Rany zasmarować maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną.
Drzewka owocowe przeczyszczać, myć, zbierać i palić kokony owadów
W dniu bezmroźne przeprowadzić bielenie drzewek wapnem z gliną i krowieńcem

Materiał napisany przez: http://atamanshop.pl/pl/12_demonologia

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 10.0/10 (1 głos)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)
Informacje ogrodnicze na styczeń, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Podobne

Podziel się!