Hotele w Chorwacji

Wrz 30, 2010 przez

Jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic chorwackiej branży turystycznej jest fakt, jak pięciogwiazdkowy hotel na wybrzeżu Adriatyku mógł pozostać zamknięty przez tak długi czas. Tak samo inne atrakcyjne u wybrzeży hotele mogą pozostawać zanurzone w socjalistycznym świecie własności państwowej. Oferując krystalicznie czyste wody morza Adriatyckiego, które są tak na prawdę rzadkością w wielu konkurencyjnych regionach turystycznych, jak na przykład Włochy czy  Hiszpania, Chorwacja przeżywa turystyczny boom od momentu zakończenia wojen w Jugosławii.

Ten region Europy od wielu wieków przyciągał cudzoziemców. Zarówno Rzymianie i Wenecjanie uczynili Wybrzeże Dalmatyńskie w Chorwacji częścią swoich imperiów. Obecnie wśród milionów turystów odwiedzających ten kraj przeważają Niemcy, Włosi, Słoweńcy, Czesi oraz Austriacy. Jak się okazuje, mniej niż połowa z nich zatrzymuje się w hotelach. Zamiast tego wybierają kwatery prywatne, kempingi oraz inne opcje.

Tyrystyka i podróże obejmują praktycznie niemal jedną czwartą PKB Chorwacji, natomiast Światowa Rada Podróży i Turystyki oczekuje, że odsetek ten powinien wzrosnąć. Średnia w Unii Europejskiej dla sektora turystycznego wynosi niespełna jedną dziesiątą PKB.

Inwestujący widzą pewną nadzieję w modernizacji nadmorskich hoteli. W szczególności ma na to wpływ fakt, iż Chorwacja w 2012 roku ma się stać członkiem Unii Europejskiej. Trzeba jednak zrobić coś z tym potencjałem Chorwacja musi rozwiązać problemy prywatyzacji, korupcji, nie do końca jasnego prawa czy braku narodowej strategii inwestycyjnej.

Chorwacja to kraina morza, gdzie odbywają się różne wycieczki, rejsy oraz występuje tu wiele innych artakcji nadmorskie. Chociażby z tego powodu warto by zadbać o właściwe wykorzystanie możliwości turystycznych.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!