Dym papierosowy szkodzi zdrowiu

Wrz 18, 2015 przez

Dym papierosowy, szkodzący zdrowiu to dym składający się z dwóch głównych składników: pierwszy to główny dym, który wydobywa się z palącego się papierosa lub cygara. Druga cześć pochodzi z tego co palacz wydycha w płucach. Biernym palenie nazywamy wdychanie dymu mimo niepalenia papierosów. Bierne palenie niestety szkodzi tak samo jak palenie czynne. Dlatego osoby, które przebywają w pomieszczeniach, w których jest dużo dymu papierosowego, narażają się na ryzyko powstania nowotworów.

Niektórzy naukowcy twierdzą wręcz, że dym papierosowy pochłaniany – w ramach biernego palenia szkodzi zdrowiu bardziej niż czynne palenie. Dlatego konieczna jest sprawna ochrona przed biernym paleniem w miejscach publicznych. W większości krajów Unii Europejskiej na szczęście wprowadzono zakaz palenia w restauracjach i barach. Jeśli właściciel takiego miejsca chce, aby klienci mogli palić papierosy, jest on zobowiązany do wydzielenia oddzielnego pomieszczenia dla palaczy. Jeśli w lokalu nie ma takiego pomieszczenia, wówczas cały przybytek musi pozostać dla niepalących. Klienci takich miejsc muszą wówczas wychodzić na zewnątrz.
To, co znajduje się w dymie papierosowym, zależy od rodzaju tytoniu i od konkretnej firmy, która wytwarza papierosy. To, czy dym jest szkodliwy, zależy także od sposobu palenia przez palacza. Czasami także ilość niebezpiecznych dla zdrowia substancji może zależeć od tego, w jaką bibułkę owinięty jest papieros.

4484876862_fe21ece86a_o
Badacze wyróżnili dotychczas około cztery tysiące szkodliwych substancji zawartych w dymie papierosowym – są to tylko wykryte substancje. Lekarze i naukowcy podejrzewają, że wszystkich szkodliwych substancji zawartych w dymie papierosowym może być nawet sto tysięcy. Są to głównie czynniki rakotwórcze, dlatego usuwanie dymu papierosowego z naszego otoczenia jest tak bardzo potrzebne. Istnieją badania, które określają, że dym papierosowy należy do najsilniejszych rakotwórczych czynników, jakie tylko można znaleźć na ziemi. Niektóre szkodliwe substancje zawarte w dymie papierosowym stają się trujące, gdy trafiają do białek, wówczas wnikają do DNA i zmieniają nasz kod genetyczny, doprowadzając w efekcie do nowotworu. Statystyki mówią, że w samych Stanach Zjednoczonych każdego roku umiera około trzy tysiące osób tylko i wyłącznie ze względu na raka płuc spowodowanego paleniem biernym, a nie czynnym. Zagrożone są osoby pracujące w miejscach takich jak puby i bary, w których niestety dym papierosowy jest wszechobecny.

5344061945_fdfa264d77_b

Trudno jest także niekiedy wytrzymać w niektórych miejscach pracy – zdarza się, że poszczególne firmy nie mają żadnych wewnętrznych regulacji dotyczących zakazu palenia, a to kończy się tym, że niektóre biura w Polsce są wręcz szare od dymu. Dlatego potrzebna jest palarnia papierosów w zakładzie pracy. Niestety, często taka palarnia podzielona jest z jadalnią, w której osoby niepalące muszą spożywać swoje jedzenie. Pamiętajmy również, że biernemu paleniu ulegają dzieci, u których takie wdychanie dymu może doprowadzić do pogorszenia słuchu.

 

źródło: http://kabinydlapalaczy.eu/przeznaczenie/

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)