Dostępność stron internetowych

Kwi 15, 2008 przez

Niedawno powstał blog poruszający tematykę dostępności stron, który ma przede wszystkim walczyć z wypaczonymi opiniami na temat funkcjonalności, które mają potem ogromny wpływ na podejmowanie decyzji dot. budowania strony. Dostępność stron – www.dostepny.net – to chyba jedyna strona poważnie traktująca o tej tematyce, od wielu miesięcy istnieje natomiast grupa dyskusyjna, gdzie wypowiadają się m. in. osoby niewidome
Właściciel bloga o dostępności stron internetowych dla niewidomych ostatnio wielokrotnie spotkał się z różnymi twierdzeniami dotyczącymi dostępności. Wiele opinii, wypowiadanych przez ludzi związanych z dużymi firmami z branży internetowej, była wręcz groteskowa czy niepoważna i świadczyła o niezrozumieniu tematyki usability, o czym można przekonać się właśnie na stronie http://dostepny.net.
Usability a przede wszystkim User-Centered Design kojarzy się szczególnie z czymś niepotrzebnym lub, dla bardziej wtajemniczonych, żmudnym testowaniem i poprawianiem. W procesie User-Centered Design kreacja koncepcji produktu internetowego jest bardzo ważnym etapem. Na przykład w zastosowaniach e-commerce czy e-learning należy posługiwać się kreatywnymi technikami rozwiązywania problemów.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, co to jest dostępność czy accessibility stron internetowych. Stopień zaawansowania postów na blogu będzie rósł wraz ze świadomością czytelników.Strony skonstruowane zgodnie z zasadami użyteczności stawiają na intuicyjność i łatwość obsługi przez internautów, do informacji można dotrzeć w szybki sposób, zwiększyć zadowolenie użytkowników, co wpłynie pozytywnie na ilość użytkowników powracających na daną stronę.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)