Dostęp do elektronicznych papierosów

Paź 17, 2013 przez

Czy e-papierosy powinny być dostępne dla każdego? W związku z rosnącą popularnością tych urządzeń wybuchła ogromna dyskusja na temat przepisów regulujących ich sprzedaż. W świetle obowiązującym praktycznie każdy może je zarówno sprzedawać, jak i kupować. Czy tak powinno być?

Niejasne przepisy

e-papierosyE-papierosy nie są z całą pewnością produktem dla każdego. W teorii są one całkowicie bezpieczne zarówno dla palącego, jak i najbliższego otoczenia. W praktyce jednak wciąż nie wiadomo wszystkiego na temat ich oddziaływania na organizm w wyniku długotrwałego użycia. E-papieros dostarcza także do organizmu uzależniającą nikotynę. Pomimo braku substancji smolistych, dostęp do urządzeń powinien być ograniczony dla osób młodych oraz dzieci. Póki co nie znajdują żadnego potwierdzenia pogłoski o medycznych właściwościach e-palenia. Zdaniem niektórych ma on się przyczyniać do rzucania palenia oraz ułatwiać proces odstawiania nikotyny. Większość użytkowników stosuje go jednak jako zamiennik dla tradycyjnych papierosów.

Łatwy zakup

Papieros elektroniczny sprzedaje się doskonale, co można wywnioskować po ilości powstających sklepów stacjonarnych oraz internetowych. Jego ceny zachęcają praktycznie wszystkich ludzie, niezależnie od statusu majątkowego czy przynależności do określonej grupy społecznej. E-papieros jest modnym gadżetem, który pozwala cieszyć się nikotyną nawet w miejscach, gdzie zabroniono palić. Umożliwia to brak odpowiednich przepisów, bo według obowiązujących elektroniczny papieros nie jest wyrobem tytoniowym. Niestety przekłada się to na dużą liczbę palących w miejscach takich jak np. szpitale, kina czy komunikacja miejsca. Ludzie nie dostrzegają także zagrożenia dla młodych osób, które zaczynają postrzegać e-palenia jako zupełnie niegroźne i całkowicie bezpieczne dla organizmu.

Sytuacja bez wyjścia

Zmiany w prawie regulujące dostęp do e-papierosów są konieczne. Brak odpowiedniej reakcji może przełożyć się na rosnącą liczbę palaczy oraz osób silnie uzależnionych od nikotyny. Należy zapobiegać takim sytuacjom przed podniesienie cen elektronicznych papierosów oraz uznanie ich za produkty medyczne. Elektroniczny papieros powinien być dostępny wyłącznie dla osób uzależnionych od nikotyny. Wynalazek może przynieść wiele korzyści dla społeczeństwa, jeśli zadbamy o jego odpowiednie wykorzystanie. Obecnie panuje w tym temacie całkowita swoboda. Na szczęście środowiska polityczne zapowiadają zmiany według, których e-papieros stanie się   pożytecznym lekiem.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)