Dom pasywny wyborem przyszłości

Maj 19, 2008 przez

Rekuperator doskonale działa w systemie z GWC. Zimą nie ma wówczas potrzeby montowania grzałki odmrażającej powietrze przed rekuperatorem i obniżone są koszty eksploatacji wentylacji mechanicznej. Latem, przy wyłączonym rekuperatorze, gruntowy wymiennik ciepła może dostarczać zimno do wnętrza budynku. Oznacza to, że otrzymujemy swego rodzaju klimatyzację, która jednocześnie jest o wiele tańsza od tradycyjnych urządzeń tego typu.
Na terenie Unii Europejskiej powstało już ponad 10000 domów pasywnych (wykonanych zgodnie z założeniami Instytutu Budownictwa Pasywnego (Passivhaus-Institut) w Darmstadt). W naszym kraju jest ich póki co niewiele.
Pytaniem nasuwającym się na wstępie rozważań przy podejmowaniu decyzji na temat budowy jest: Dlaczego wybrać budynek pasywny? Zwykle jeszcze większość inwestorów odpowiada sobie: Nie warto na wstępie ponosić większych kosztów, najlepiej zrobić wszystko najtaniej! Nie jest to jednak dobre rozumowanie. Inwestycja w ochronę naszego środowiska przyrodniczego zawsze jest bowiem warta poniesienia wszelkich kosztów, a budownictwo pasywne zapewnia nam również zwrot kosztów poniesionych na etapie wstępnym i znaczące oszczędności w ciągu jego użytkowania. Domy pasywne po prostu się opłacają!
Budynek pasywny jest właściwym wyborem dla wszystkich tych, którym nie tylko nieobce są zagadnienia ekologii i problematyka ochrony środowiska. To także doskonały wybór dla wszystkich, którzy cenią sobie oszczędność. Jest to szczególnie ważne w kontekście rosnących cen energii i gazu. Budynki pasywne okazują się być lekarstwem nie tylko na ocieplenie klimatu i zanieczyszcznie środowiska ale także pozwalają na duże oszczędności pieniędzy, które możemy spożytkować na inne cele.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podziel się!