Czym są serwery www?

Maj 27, 2012 przez

Pojęcie serwery www dość często słyszymy, jednakże nie zawsze wiemy, o co w tym wszystkim dokładnie chodzi. Otóż serwery www to nic innego jak serwery hostingowe. Więc zajmijmy się wyjaśnieniem pojęcia, jakim jest hosting. Co to takiego?

Do czego służy serwer www?

serwery wwwHosting jest to udostępnienie miejsca na komputerze, który pracuje praktycznie cały czas i jest podłączony do internetu. By strona www mogła poprawnie działać obsługuje ją właśnie serwer www. Jeśli serwery www nie działają w sposób odpowiedni musimy liczyć się z tym, że strony www też nie będą po prostu działać. Dlatego też oferty hostingowe powinniśmy wybierać ze zwróceniem na nie szczególnej uwagi. Termin, jaki jest ściśle związany z hostingiem to uptime. Uptime to czas wyrażany w procentach, w jakim bezawaryjnie działa serwer. Dzięki temu serwer www może bez żadnych problemów przez ten okres obsługiwać strony internetowe.

Jaki jest więc prawidłowy uptime serwera www?

Najlepiej wybierać uptime, który wynosi 99%. Oznacza to, że kiedy będziemy przeglądać stronę www przez daną ilość czasu to w 99% przypadków ta strona wyświetli się w sposób poprawny. Dobrze jest wybierać firmy, które gwarantują swój uptime, a w przypadku, kiedy zawiedzie zwracają nam pieniądze. Ile powinniśmy więc zainwestować w serwery www. Na rynku ceny te plasują się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych rocznie. Jeżeli wybierzemy ofertę najtańszą to bez wątpienia hosting serwera www będzie słaby, a tym samym jego uptime będzie zawodził.

Z serwerami www do przodu.

Musimy pamiętać o tym, że nawet najpiękniej stworzona strona internetowa przyniesie nam wiele wstydu, jeżeli za każdym razem jej ładowanie będzie trwało bardzo długo, bądź strona wcale się nie wyświetli. Dlatego też rozsądną ceną za serwer www będzie od 300 do 450 zł na rok. Jeżeli zdecydujemy się na tańsze oferty to z pewnością przyniosą one nam sporo kłopotów, z kolei droższe propozycje nie są zwykle warte swojej ceny. Darmowy hosting jest wyjściem niezbyt dobrym, ponieważ jest powolny, a do tego jesteśmy bardzo ograniczeni w przesyłaniu ilości danych. Atutem serwera www jest to, że możemy liczyć na bezpieczeństwo naszych danych. Kolejnych atutem serwera www jest to, że jest on bardziej niezawodny niż darmowy hosting. Zresztą, wiele razy już się przekonaliśmy o tym, że jeśli coś jest za darmo, to nie będzie za dobrze działało. Lub całkowicie w końcu przestanie działać bez żadnej przyczyny.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 7.4/10 (19 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)
Czym są serwery www?, 7.4 out of 10 based on 19 ratings

Podobne

Podziel się!