Czy warto sięgać po opony używane?

Sie 11, 2012 przez

W sieci wiele osób poleca zakup opon używanych, które są na ogół znacznie tańsze i pozornie równie dobrze spisują się na rasie. Rynek wtóry rozrasta się w bardzo szybkim tempie, ponieważ ceny są bardzo atrakcyjne, a to oznacza teoretyczne oszczędności w portfelu polskich kierowców.

oponySzacuje się, że opony używane są tańsze od swoich sklepowych odpowiedników nawet o 30-60 %. Niestety nawet atrakcyjna oferta nie jest nam w stanie zrekompensować utraty gwarancji producenta, ani niepewności związanej z warunkami w jakich takie ogumienie było eksploatowane i przechowywane.

Używki to duże ryzyko

Zdaniem analityków kampanie edukacyjne uruchamiane przez światowych producentów nadal nie są skuteczne. Wiele osób nadal nie docenia roli opon w bezpieczeństwie na trasie. Skuszeni dużymi rabatami kupują używki z nierzadko niewiadomego pochodzenia. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że z zachodu do Polski importowanych jest wiele egzemplarzy opon używanych, które na pozór są w doskonałym stanie.

W rzeczywistości pochodzą najczęściej z samochodów, które uległy poważnym wypadkom, a to oznacza, że wiele z nich posiada wewnętrzne uszkodzenia. Bez odpowiedniego przetestowania kierowcy nie są w stanie określić w jakim stanie jest oferowane im ogumienie. Opony używane są często także kiepsko przechowywane, a dopiero porada specjalisty może rozwiać wszystkie wątpliwości, co oznacza jednak nieprzewidziane koszty, których wolelibyśmy uniknąć.

Nowe czy używane?

Należy mieć na uwadze, że wybór opon używanych stoi pod dużym znakiem zapytania. Dla przykładu, największy udział w oponach zimowych stanowią te, które posiadają bieżnik na poziomie 4mm, a to oznacza, że egzemplarz stracił już ok. 40 % swoich właściwości jezdnych. Opony zimowe z bieżnikiem poniżej tego poziomu są właściwie bezużyteczne, ponieważ nie zapewniają odpowiednich właściwości jezdnych. Powodów, dla których nie warto kupować opon używanych jest więcej, a do tych zaliczamy między innymi utratę gwarancji producenckiej, brak możliwości wyceny jakości przechowywania wybranych egzemplarzy przez byłego właściciela i w końcu także niebezpieczeństwo związane z ewentualnymi, wewnętrznymi uszkodzeniami opony, których nie sposób dostrzec gołym okiem.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!