Co warto wiedzieć o lokatach długoterminowych?

Sty 21, 2016 przez

Powszechnie wiadomo, iż Polacy najchętniej inwestują swoje pieniądze na krótkookresowych lokatach bankowych. Tego rodzaju depozyty pozwalają na ciągły dostęp do środków pieniężnych, dzięki czemu klienci mają świadomość, iż w każdej chwili mogą uzyskać swoje ulokowane pieniądze. Niestety tego rodzaju konta oszczędnościowe mają także swoje wady.

W przypadku lokat krótkoterminowych banki i instytucje oszczędnościowe oferują niskie oprocentowanie, przez co efektywność tego rodzaju operacji staje się o wiele niższa, niż ma to w przypadku lokat długookresowych. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu mogą być właśnie depozyty składane na dłuższy okres. Banki starają się zachęcić swoich klientów do wpłacania pieniędzy na lokaty na jak najdłuższy czas, gdyż czerpią z tego ogromne gwarancja lokat bankowychkorzyści. Jedną z nich jest dostęp do kapitału, który może być w dalszym ciągu obracany, na przykład pod postacią kredytów i pożyczek. Instytucje oszczędnościowe, chcąc w jakiś sposób zachęcić klientów do wybierania lokat na dłuższy okres, proponują zdecydowanie wyższe oprocentowanie, dzięki czemu po kilku latach, nasz kapitał może się znacząco powiększyć. Jeśli jesteśmy w stanie powierzyć bankom swoje pieniądze na okres dwóch, bądź trzech lat, to możemy liczyć na oprocentowanie roczne w wysokości 4%, co przy znaczącym depozycie jest zadowalającą kwotą. Więcej informacji znajdziesz na oszczednoscionline.pl.

Dodatkowe zalety lokat długookresowych

Ogromną zaletą lokat długookresowych jest stałe oprocentowanie, które pozwala na większą stabilność i spokój klientów. Już na samym początku banki jasno określają ile będą wynosiły odsetki, których uzyskanie jest zagwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Ponadto długoterminowe lokaty dają możliwość poradzenia sobie z problemem inflacji, czy też podwyżką stóp procentowych. Najlepszy rozwiązaniem jest regularne zakładanie lokat na 2, bądź 3 lata, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że podliczone oprocentowanie będzie uwzględniać tego rodzaju zależności jak inflacja czy wzrost stóp procentowych. Ponadto, tego rodzaju zabiegi pozwalają klientom na praktycznie stały dostęp do środków pieniężnych. Lokaty długoterminowe są doskonałym wyborem dla osób ceniących sobie spokój i komfort inwestycji. Wpłacając pieniądze na lokaty mamy z góry określone, jakich dochodów możemy się spodziewać. Niestety, największym minusem tego rodzaju depozytu jest zamrożenie środków pieniężnych na dość długi okres. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zorientować się, jakie konkretne oferty przedstawiają instytucje oszczędnościowe i wybrać tę, która naj bardziej odpowiada naszym osobistym preferencjom.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)