Co robi wydawca?

Kwi 15, 2008 przez

Współczesny rynek wydawniczy dynamicznie się rozwija. Każdy wydawca próbuje rozpoznać rynek i na nim zaistnieć. Niekiedy ze względu na konkurencję, nie jest to proste zadanie, gdyż trudno wybić się w dziedzinie, w której liderzy znani są od lat. Każde wydawnictwo próbuje też trafić do jak najszerszego kręgu odbiorców, stąd stara się wychodzić naprzeciw ich potrzebom i zainteresowaniom.

Na czym polega rola wydawcy? Zajmuje się on szeregiem czynności związanych z tak zwaną polityką wydawniczą. Stara się on między innymi rozpoznać rynek i dzięki temu sformułować potrzeby odbiorców, by móc im sprostać. Wydawca powinien także zajmować się promocją własnych produktów oraz redakcyjnym nadzorem własnych publikacji.

Wobec coraz to bogatszego asortymentu różnego rodzaju książek i czasopism na światowym, ale i polskim rynku wydawniczym, naturalnym wydaje się być powstawanie coraz większej liczby wydawnictw. Każdy wydawca natomiast, by dotrzeć do różnego rodzaju odbiorców, stara się spełnić ich wymagania i potrzeby. Do zadań wydawcy należy wiele spraw finansowych i prawnych, jak na przykład nadzór finansowy. Wydawca może również przekazywać niektóre ze swoich zadań innym osobom.

Na obecnym rynku wydawniczym znajduje się wiele pozycji książkowych. Termin wydawca dotyczy jednak nie tylko książek, ale także czasopism czy innych publikacji, jak na przykład portalów internetowych. Wydawca bowiem to osoba bądź jakaś instytucja zwana inaczej wydawnictwem, która daje pieniądze na opracowywanie lub wydrukowanie, a następnie wydanie form drukowanych (np. książek) lub innych publikacji (np. internetowych).

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!