Bankowe produkty oszczędnościowe.

Lut 18, 2011 przez

Według najnowszych raportów publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny i Narodowy Bank Polski w naszym kraju odnotowuje się regularny wzrost oszczędności Polaków. Całkowita wartość środków ulokowana na oszczędnościowych produktach bankowych oraz funduszach inwestycyjnych i emerytalnych stanowi już blisko 60% polskiego PKB. To w dalszym ciągu stosunkowo niewiele jeżeli porównamy ten wskaźnik z krajami Europy Zachodniej gdzie wynosi on w okolicach 200%. Jednak niewątpliwie pozytywnym zjawiskiem jest fakt systematycznego jego wzrostu w ostatnim okresie.

W poniższym artykule chciałbym więc przedstawić podstawowe charakterystyki najpopularniejszych bankowych produktów oszczędnościowych.

Jednym z nich są terminowe lokaty bankowe zakładane najczęściej na okres 3 lub 12 miesięcy. Podstawową przewagą tych produktów jest fakt, że gwarantują nam one pewny i z góry określony zysk. Jeżeli decydujemy się na ofertę ze stałym oprocentowaniem to już przy podpisywaniu umowy dokładnie możemy obliczyć nasz przyszły zysk. Jest to cecha, która przekonuje wielu inwestorów do wyboru właśnie tego produktu. Głównym minusem lokat jest jednak konieczność zamrożenia swojego kapitału i brak możliwości dysponowania swoimi pieniędzmi. Możemy oczywiście w każdym momencie wycofać swoje środki z lokaty, musimy jednak w takiej sytuacji liczyć się z konsekwencjami, które są dokładnie określone w poszczególnej umowie z bankiem.

Konta oszczędnościowe natomiast umożliwiają nam korzystanie z naszych funduszy w sposób bardziej elastyczny. Tutaj również mamy pewne ograniczenia jednak nie jesteśmy zmuszani do całkowitego pozbawienia nas kontroli nad własnym kapitałem. Jest to niewątpliwie ogromna przewaga tych produktów w porównaniu z tradycyjnymi lokatami. Zaleta ta nie jest jednak pozbawiona pewnej wady. Oprocentowanie kont oszczędnościowych jest bowiem zdecydowanie niższe od oprocentowania terminowych depozytów, co ma decydujący wpływ na naszą stopę zwrotu z tej inwestycji.

Oba wymienione przeze mnie produkty to instrumenty pozbawione ryzyka inwestycyjnego. Nasze pieniądze ulokowane w ten sposób są bowiem (od czasów kryzysu finansowego) gwarantowane przez polski rząd. Dokładnie rzecz biorąc przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Możemy być zatem pewni i spokojni, że nie utracimy naszych środków nawet w bardzo mało prawdopodobnej sytuacji bankructwa naszego banku.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)