Auto informacje

Wrz 17, 2007 przez

Niewiele osób jest świadomych faktu, że historia motoryzacji liczy sobie zaledwie niewiele ponad 100 lat. Mówiąc: motoryzacja ogarniamy dzisiaj bardzo wiele dziedzin życia, a wszystkie są bardziej lub mniej związane z samochodami. W dziewiętnastym wieku, a nawet wcześniej, zdawano sobie sprawę, że zwierzęta już nie wystarczają do transportowania towarów i ludzi, a brak alternatywy hamuje rozwój cywilizacyjny. Dopiero na początku dwudziestego wieku pojawiło się auto z napędem mechanicznym.

Próby były oczywiście już od dawna, naturalnym kierunkiem rozwoju były oczywiście pomysły z zastosowaniem silnika parowego. Ropa naftowa i paliwa z niej otrzymywane były stosowane do nowych silników – spalinowych. Te właśnie silniki oraz rozwój technologii przyczyniły się walnie do powstania samochodu. Początkowo ludzie podchodzili do nowego wynalazku z dystansem. Reakcje na pojazdy mechaniczne były różne, trzymano się od nich na dystans.

Niektórzy się ich bali, inni znów widzieli w nich konkurencje i zagrożenie własnych interesów. Samochody smrodziły i hałasowały, więc często płoszyły się konie zaprzęgnięte do tradycyjnych powozów. Mało kto z ówczesnych ludzi zdawał sobie sprawę i przewidział jak burzliwy rozwój czeka samochody, jak wielki wpływ na gospodarki państw będzie miał ten „śmieszny” wynalazek. Jak zwykle było inaczej niż przewidywali mędrcy, motoryzacja jest wszechobecna, a bez samochodów nie wyobrażamy sobie życia.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!