Agroturystyka – definicje

Lis 13, 2007 przez

AGROTURYSTYKA to forma relaksu w warunkach wiejskich umożliwiająca wypoczywającym współuczestniczenie w życiu gospodarstwa rolnego. To jedna z definicji, inna z kolei mówi, iż agroturystyka to: szeroki zakres zajęć bazujących na typowych dla życia wiejskiego wartościach, które gospodarze i społeczność wiejska prowadzą i sprzedają turystom w celu spełnienia ich potrzeb w zakresie wypoczynku i spędzenia wolnego czasu.
Zdaniem innego autora agroturystyka to forma wypoczynku odbywająca się na terenach rolniczych,, oparta o bazę noclegową i aktywności relaksujące związane z gospodarstwem rolnym lub równoważnym i jego otoczeniem.
A oto prosta i najbliższa naszym realiom definicja: agroturystyka to organizowanie wypoczynku turystom przez rodzinę rolniczą we własnym gospodarstwie rolniczym. I przy tej definicji możemy pozostać.
Z całą pewnością agroturystyka to część turystyki wiejskiej, gdzie kryterium szczególnym jest położenie w funkcjonującym w pełnym / niepełnym zakresie gospodarstwie wiejskim.
W gospodarstwach ogrodniczych wyróżnia się następujące formy rekreacji i turystyki:
– wyjazdy, przebywanie i wypoczywanie poza miastem, na terenach wiejskich, leśnych czy rolniczych, w różnych formach pobytu
– okresowe wyjazdy ludności miejskiej na wieś w celach turystycznych, poznawczych, zdrowotnych bądź rodzinnych,
– nocowanie w domach rolników za zasadach odpłatnego korzystania z pomieszczeń noclegowych, gotowego wyżywienia lub nabywania produktów do jego przygotowania, a także z innych dostępnych towarów, usług i urządzeń wiejskich gospodarstw agroturystycznych;

W naszym kraju wyróżnić można cztery typy zakwaterowania agroturystycznego: pokoje gościnne, samodzielnie jednostki, kwatery grupowe, przyzagrodowe pola. Przykłady przedstawionych form nocowanie znajdą Państwo w portalu agroturystycznym www.agroturystyka.fajnewczasy.pl pod hasłem: agroturystyka Stronie Śląskie.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podziel się!