Aby transport ręczny był bezpieczny

Gru 17, 2012 przez

Pomimo coraz większej mechanizacji mającej przede wszystkim usprawnić proces przetwórczy, ciągle najbardziej popularną metodą przenoszenia elementów przemysłowych jest transport ręczny. Zajęcia tego typu wykonywane są każdego dnia w magazynach, halach produkcyjnych oraz w przestrzeni otwartej, która niezwykle chętnie korzysta z wszelkiego typu podręcznych sprzętów mających ułatwić ręczne przenoszenie ciężkich lub wielkogabarytowych elementów.

transportZe względu na to, że transport ręczny może pociągać za sobą zwiększone ryzyko przeciążeń oraz uszkodzenia ciała, wszelkiego rodzaju prace wymagające samodzielnego poruszania się po przestrzeni hali, powinny być zorganizowane przede wszystkim w sposób bezpieczny i higieniczny. Surowe obostrzenia dotyczą nie tylko pracodawców, mających obowiązek informowania swoich podwładnych o konsekwencjach, które pociągają za sobą ręcznie wykonywane czynności oraz dostarczania im wszelkich możliwych narzędzi odciążających ich organizmy, ale także obowiązują samych pracowników.

Wszystkie osoby zatrudnione przy pracach, w których dominuje transport ręczny powinni być pełnoletni i zdrowi oraz posiadać wiedzę z zakresu swoich obowiązków oraz sposobów wypełniania przydzielonych im funkcji świadomie i z troską o swoje ciała. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza, że transport ręczny niesie ze sobą podstawowe zagrożenia, do których należy między innymi ryzyko upadku z wysokości, prawdopodobieństwo urazów mechanicznych oraz chorób przeciążeniowych powiązanych przede wszystkim z monotonią pracy oraz utrzymywaniem wymuszonej pozycji ciała.

Ryzyko pojawia się także w bezpośrednim kontakcie z urządzeniami usprawniającymi pracę i zwiększającymi jej efektywność, dlatego też wszyscy pracownicy powinni każdorazowo przechodzić kursy instruktażowe i szkolenia, na których zdobywaliby wiedzę nie tylko z zakresu norm bezpieczeństwa i higieny, ale także obsługi urządzeń, dzięki czemu  zminimalizowaliby ryzyko uszkodzeń ciała takich, jak na przykład tych pojawiających się w kontakcie z preparatami chemicznymi czy substancjami żrącymi .

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!